Vídeň tančila v Obecním domě / Wien tanzte im Prager Gemeindehaus

“Wir leiten Ihre Schritte !!”  Wir sind Tanzschule Dr. Plaminek.

Valčík a polonéza, to byly dva tance, které otevřely ples „Vídeň tančí v Praze”, který se 28.listopadu odehrál v Obecním domě.
Ples navázal na tradici, která byla před deseti lety přerušena. „Navazujeme na dlouhou tradici v prostorách, které jsou pro takovou událost jako stvořené, v secesní perle pražské architektury Obecním domě, která navozuje atmosféru našich společných dějin,” řekl při zahájení plesu primátor Pavel Bém. Starosta Vídně Michael Haüpl připomenul tradici těchto pražsko-vídeňských plesů, která sahá až do 19. století. „Ples je dokladem tradičně nadstandardních vztahů i kulturní blízkosti našich metropolí,” řekl vídeňský starosta.

Plesy ve Vídni byly pověstné po celé Evropě, konaly se jich za sezonu stovky a každý byl něčím výjimečný. Na letošním plese se na základě tradice předvedly při svém první tanečním vystoupení mladé vídeňské dámy. Tančily s korunkou na hlavě, což je jakýmsi znamením, že právě ony jsou královnami plesu. Do Prahy je přivezl taneční mistr Wolfgang Stanek, šéf vídeňské Taneční školy Plamínek. Po tomto svého druhu netradičním předtančení se do kola vydali i hostitelé, starosta Vídně a nakonec i primátor Pavel Bém s chotí, který zatančil možná i dva takty valčíku, což podle některých je na primátora, jehož zálibou tanec zřejmě není, skutečný výkon.

Součástí plesu bylo také občerstvení, které se neslo v duchu klasické české kuchyně, nechyběla například kachna se zelím a samozřejmě vepřové. Ve studeném bufetu bylo možná najít i utopence a další podobně nezdravé, ale chutné, pokrmy. Ve Smetanově síni, kde se odehrával hlavní program, hrál Symfonický orchestr FOK pod taktovkou vídeňského dirigenta Michaela Tomascheka.
V cukrárně Obecního domu pak hrál pianista Johann Turek a podával se tradiční Sacher dort.

Všem také chutnalo mladé rakouské víno heuriger, které je obdobou našeho svatomartinského.

Kompletní text článku a fotografii jsme převzali z praha.eu , autor Oskar Exner a redakce portálu.

Nejen Praha, ale i Vídeň ví, že jedině TŠ Plamínek “Vede Vaše kroky!”

Tanzschule Plaminek®

Franz v. Plaminek

K. und K. Hof-tanzmeister

Wien, Johannesgasse (nahe Kapuzinergruft)

seit 1876

 

Skvělé, tanec se vrací!

Češi vtrhli do tanečních sálů! Stále více našinců se vrací ke kouzlu společenského tance. Smyslný, ladný, romantický pohyb ve dvou nás láká;
-náctiletí i věkem pokročilí ho chtějí ovládat. A tancem se i baví. Boom trvá už dva roky a (naštěstí) nepolevuje. Do tanečních? Jistě! Odpoví řada Čechů různých věkových kategorií. „Chodila jsem do základních tanečních kurzů v devítce, odtud nás parta spolužáků šla do pokračovacích. Bavilo nás to,” říká gymnazistka Michaela Plavjaniková. S tehdejším partnerem si v Hostomicích dala po pokračovacích zase základní kurz. „Museli jsme opakovat,” směje se s tím, že teď cíleně tančit nechodí, ale ostudu by muži na parketu neudělala. Jako zábavu s kamarády vnímá taneční a tanec více mladých. To, že si zopakují taneční kurz dvakrát, není neobvyklé.

Smím prosit?

Renesanci tance i tanečních připouštějí čeští taneční mistři a odborníci z tanečních škol i konzervatoří. „Je to návrat, a je to návrat dobrý. Může za něj nejen fakt, že se začaly taneční pořady objevovat v televizi. Důvodem je i příklon ke klasickému společenskému vzdělání, k němuž znalost tance patří,” míní Jiří Plamínek, taneční mistr a majitel Taneční školy Plamínek a Euro Dance Center v Praze. Laicky řečeno – jedny vede do sálu touha umět to, co hvězdy v televizi, druzí potřebují s čistým štítem absolvovat firemní ples, jiné umluví partner… Zájem mají mladí i starší klienti; v sekcích začátečníci, pokročilí, velmi pokročilí, speciální. „S Hankou postupujeme tanečními kurzy osm let. Inspirovaly nás taneční kurzy naší dcery a vybudila záliba v tanci,” říká inženýr Vít Tuček ze Zadní Třebaně. Manželé Tučkovi tančí dobře a rádi. Oba. Shodu berou za plus a pravidelné taneční neděle za milou společenskou událost s přáteli. Dokonce doma trénují! „Je krásné umět víc figur. Pak si můžu tanec užít,” dodává Hana Tučková, jejíž oblíbený tanec je cha-cha.

Kompletní článek naleznete v tištěné verzi Týdeníku Květy!
(autor Michaela Šmerglová)

Tanzschule Plaminek®

Franz v. Plaminek

K. und K. Hof-tanzmeister

Wien, Johannesgasse (nahe Kapuzinergruft)

seit 1876

Einzelunterricht im Gesellschaftstanz für die Jugend adeliger Familien.
Schule für Hofetikette.

Tanzunterricht für Töchter und Söhne Wiener Bürgerfamilien.
Eine Lektion über gute Manieren bei Tisch und in der Gesellschaft.

École de danse Plaminek®

Franz von Plaminek

K. et K. maîtres de danse de cour

Vienne, Johannesgasse (près de la Crypte des Capucins)

depuis 1876

Cours particuliers de danse de salon pour les jeunes de familles nobles.
École de l’étiquette de la cour.

Cours de danse pour filles et fils de familles bourgeoises viennoises.
Une leçon de savoir-vivre à table et en société.

Tanzschule Dr. Plaminek® Prag
seit 1990
Filiale Wien, Johanesgasse

Herr Jiri Plaminek
Diplomierten Tschechischen Tanzlehrer
Präsident des Verbandes der Tschechischen Tanzelehrer
der Vizepräsident des Europäischen Tanzrates (European Dance Council)
Stellvertretender Vorsitzender des WDC Social Dance Committee

Tanzschule Plaminek®

Franz v. Plaminek
K. und K. Hof-tanzmeister
Wien, Johannesgasse (nahe Kapuzinergruft)
seit 1876